Bruxismus je lékařský název pro skřípání zubů. Jde o nekontrolované zatínání zubů či šoupání zubů po sobě.

V praxi se lékaři mohou setkat s dvěma druhy bruxismu– denní a noční.

Při denním bruxismu většinou lidé zatínají zuby například při soustředění, ale s touto formou se dá pracovat. Stačí jen, když na to bude pacient myslet a tím to může sám ovlivnit, popřípadě tomu zamezit.

Horší je to s formou noční. Noční bruxismus je zlozvyk, kterému pacient nemůže zabránit a nijak ho ovlivnit. Stejné je to například u chrápání. Málokdo také o svém zlozvyku ví a nejčastěji se to dozvídá od druhé osoby.

Koho se bruxismus týká?

Bruxismus je onemocnění, které se může týkat každého. Jak dětí, tak i dospělého jedince. U dětí je skřípání zubů celkem běžné a mělo by bez jakýkoliv následků časem odeznít.  U dospělých je rizikovým faktorem stres, úzkost, nervové vypětí, potlačovaná frustrace či hněv.

Existuje nějaká prevence buxismu?

Jako prevence bruxismu je nošení speciální dlahy, která je pacientovi vytvořena na míru a byla mu pohodlná.

Jaké jsou příznaky a projevy bruxismu?

Nejčastějšími příznaky bruxismu je bolest v oblasti čelistního kloubu a žvýkacích svalů zejména ráno. Pokud na skřípání neupozorní druhá osoba, můžete si druhé fáze bruxismu všimnout sami doma. Můžete zpozorovat malé viditelné změny na žvýkacích či řezacích plochách zubu, které můžou být citlivé na teplé a studené podněty, ale také na sladké, slané či kyselé. Pokud trpíte některými z těchto příznaků, kontaktujte svého lékaře, který jako jediný může bruxismus potvrdit či vyvrátit.

Dá se bruxismus léčit?

Ano, dá. Léčba bruxismu je nejčastěji konzervativní, ale někdy může být i kombinovaná.

V nejčastějších případech se zhotovuje speciální dlaha, která je individuální a nasazuje se na horní zuby přes noc. Dlaha je vyrobena v zubní ordinaci či laboratoři tak, aby co nejvíce chránila vaše zuby před poškozením vlivem tlaku. Jejím úkolem je izolovat zuby horní i dolní čelisti od vzájemného kontaktu a zároveň snižuje sílu tlaku při zatínání zubů.

Při kombinované léčbě se může na žádost zubního lékaře zapojit i lékař v kloubní poradně pro nemoci čelistních kloubů a do léčby se zapojí speciální cviky žvýkacích svalů.

Někdy je potřeba do léčby zahrnout i léky na uvolnění svalstva čelistního kloubu či při psychických potížích i jiné léky na předpis (například antidepresiva).

Co se stane, když bruxismus léčit nebudu?

Neléčený bruxismus může velmi silně poškodit Váš chrup a čelistní kloub.

Malé vybroušené místa ve sklovině zubů se budou postupně zvětšovat a poté dojde i k obnažení dentinu (zuboviny) a zuby se stanou velice citlivé a bolestivé. Když už jsou zuby takto poškozené, může dojít k jejich zlomení a nenávratné ztrátě.

Můžu si doma pomoci sám?

Jak bylo již výše zmíněno, tak při denní formě částečně ano a to tak, že se budeme soustředit na to, abychom čelisti nezatínali, ale i při takovéto formě je doporučeno nosit dlahu, protože chvíli trvá, než si tento zlozvyk připustíme, začneme o něm přemýšlet a následně s tím pracovat.

Při noční formě bruxismu může pomoci jen stomatolog. Léčba není bolestivá, proto se pacient nemusí obávat a při sebemenším podezření by měl svého dentistu kontaktovat, protože i zde platí pravidlo – Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.

Share: