Abychom správně porozuměli tomu, proč má paradontóza tak velký vliv na vypadávání zubů, musíme začít anatomií.

Zub je poměrně pevně připevněn v kostním lůžku. Jeho připevnění má z větší části na svědomí závěsný aparát zubu. To jsou vazivová vlákna, která spojují kořen zubu s již zmiňovaným kostním lůžkem a dále spojují krček zubu s dásní.

 

Komplexně se těmto vláknům říká parodont. Tyto vlákénka například můžou za bolest při trhání zubu. Úkolem parodontu je zajistit, aby bakterie, jídlo a další nezdravé látky nepronikly k citlivému povrchu zubu a nenarušili tak jeho úděl držení.

V parodontu se mikroorganismy velmi rychle množí a tak zánět postupuje dále.

Vlivem zánětu bohužel ustupuje i kost a dříve hluboké lůžka se postupně mění na mělké a zub se nemá v čem držet a tím se stává viklavý.

Jaké jsou příčiny paradontózy?

Hlavní příčinu paradontózy má na svědomí zubní plak. Zubní plak se drží i v oblasti krčků a tlačí na dáseň, což vede k jejímu zánětu.

Zánět dásní ale můžou zapříčinit další vlivy. U žen jsou to například hormonální změny v těhotenství, menopauza či jiné změny hormonální hladiny. Vliv můžou mít ale i nemoci, počínaje cukrovkou, které napadají imunitní systém a dásně nejsou tak pružné.

Jaké jsou příznaky paradontózy?

Prvního příznaku, kterého si každý všimne, jsou krvácející dásně. Dalšími projevy můžou být oteklé dásně, přetrvávající zápach z úst, tvorba váčků a viklající se zuby.

Pokud máte některé z těchto příznaků, neváhejte kontaktovat svého stomatologa, který může začínající paradontózu zastavit.

Léčba paradontózy

Nejlepší, co můžete udělat je navštívit vašeho stomatologa, který Vám nemoc diagnostikuje, vysvětlí její průběh, možný dopad na vaše zuby a dále udělá profesionální hygienu nebo vás odkáže na dentální hygienistku. Profesionální dentální hygiena je při této nemoci nutná jednou za tři měsíce. Ten, kdo Vám jí provádí by Vám měl vysvětlit, jak řádně zuby čistit a jak se požívají další pomůcky. Například mezizubní kartáčky, dentální nit, sólo kartáček, ústní sprcha apod.

Nejvíc ale záleží na Vaší pravidelné hygieně, která má probíhat 2x denně.

Pravidelnou a důkladnou hygienou můžete paradontózu zastavit, ale vyléčit úplně nelze. Při pokročilé nemoci, kdy jsou váčky natolik velké, že se nezvládnou uzdravit sami, je pro znovu zatažení nutný chirurgický zákrok. Pravidelnými návštěvy Vašeho stomatologa se můžete těmto vyšetřením vyhnout.

Babské rady na paradontózu

Žádné bylinky, čaje ani léky vám nezajistí takovou péči, kterou je schopen udělat lékař. Přeci jen je to závažná nemoc, jejímž nejhorším následkem je ztráta zubů, a kdybyste se rozhodli léčit doma sami, mohlo by Vám to spíše uškodit.

Share: