Ústní dutina dokáže člověka řádně potrápit a zvuk zubařské vrtačky často děsí i ty nejotrlejší z nás. Nejsou to však vždy jen zuby samotné, jejichž onemocnění nám znepříjemní život. Neméně závažné jsou onemocnění dásní. Typickou nepříjemností spojenou s dásněmi je potom jejich zánět, problém, se kterým se během života setká až 80 % populace a který – v případě, že mu není včas věnována dostatečná pozornost – hrozí přerůst až v nebezpečnou parodontózu, která může skončit až ztrátou zubů. Zánět dásně není radno podceňovat. První linií obrany proti němu je potom dostatečná informovanost: jak zánět vzniká, jak se projevuje a jak se chovat, pokud nás postihne?

Jak zánět dásně vzniká? A jak vypadá?

Zánět dásní je projevem bakteriální infekce. Tyto nebezpečné bakterie se v ústech hromadí ve formě plaku ve chvíli, kdy jim to naše nedostatečná ústní hygiena umožní. Existují samozřejmě i jiné příčiny vzniku gingivitidy, jak se zánět dásní odborně nazývá, svým významem jsou ale daleko za výše zmíněnou nedostatečnou hygienou, která je jednoznačně nejčastějším důvodem jejího vzniku.

Při zánětu jsou dásně zčervenalé, podrážděné, je na nich patrný otok a mohou být citlivější na dotyk. Dáseň je také náchylná ke krvácení. Právě to bývá primárním varováním. Pokud při čištění zubů plivete do umyvadla krev, je na čase navštívit zubního lékaře a poradit se o dalším postupu. Jako motivace může sloužit riziko, že zanedbaný zánět může vést až k parodontitidě a v nejhorším případě pak ke ztrátě zubů.

Co dělat, když zánět přijde?

Stomatolog vždy nejprve určí míru krvácivosti (jedná se o zcela bezbolestnou metodiku) a na základě výsledků měření získá objektivní informaci o celkovém stavu. Každá léčba následně zahrnuje důkladné odstraňování zubního plaku prostřednictvím správně prováděného a pravidelného čištění zubů a mezizubních prostor. Je vhodné odstranit i případný zubní kámen, který odstraňování plaku ztěžuje. Součástí pečlivé zubní hygieny je i používání ústní vody či, v závažných případech, speciálních antibakteriálních roztoků. V některých specifických případech jsou nasazena antibiotika a případná bolestivost je řešena analgetiky.

Nejlepší obrana je útok

Důkladná prevence je jako vždy mnohem lepší, než řešení vlastního problému. V případě zánětu dásní spočívá v již mnohokrát zmíněné hygieně ústní dutiny. Jejím základem by mělo být pravidelné čištění zubů za použití kvalitního kartáčku, zubní nitě či mezizubního kartáčku. Každý by jej měl provádět alespoň dvakrát denně, ideálně potom po každé jídle, především pak po tom sladkém. Pokud to není možné, je na místě si alespoň vypláchnout ústa. Fakt, že je zánět dásní tak rozšířený, neznamená, že je neškodný. Každý, kdo se chce vyhnout závažným problémům se svým chrupem, by to měl mít stále na paměti.

Share: