Důvod přítomnosti fluoridů v zubních pastách je, že zvyšují odolnost skloviny proti působení kyselin, protože blokují rozklad cukru v bakteriích a tím pádem zabraňují samotné produkci kyselin, které následně poškozují sklovinu a jsou příčinou vzniku zubního kazu. Dále pak snižují proces demineralizace skloviny (oslabení struktury skloviny) a naopak podporují remineralizaci, což je přívod minerálů a výživa skloviny.
Fluor je přítomen nejen v zubních pastách a ústních vodách, ale například i v balených vodách nebo fluoridovaných solích.
Doporučená dávka fluoru
Podle některých zdrojů je doporučená a tudíž bezpečná dávka fluoru 1-2 mg, jiné zdroje uvádí, že 2-2,5mg. Jasné ale je, že ve vyšší míře je fluor pro tělo toxický. “V současné době statistiky značí, že v USA trpí zubní fluorózou (skvrnitostí zubů) 30 – 50% dětí.“ uvádí článek Fluoridová suplementace. Ten samý článek také říká, že vědecké výzkumy ukazují na fakt, že se toxický účinek fluoru v lidském metabolismu zesiluje přítomností stopových množství hliníku, který je obsažený v některých antiperspirantech, krémech a podobně.
Intoxikace kvůli zubní pastě?
Jasné je, že intoxikace fluorem nevznikne, pokud budeme dodržovat doporučenou dávku fluoru. Přehnané čištění zubů se tudíž nedoporučuje a se zubní pastou bychom měli zacházet opatrně dle doporučených dávek (tj. 2 krát denně, množství o maximální velikosti lískového oříšku).