Zubní náhrady jsou v některých případech nezbytným řešením ztráty původních zubů, ať již k ní došlo z důvodu úrazu, neléčené parodontózy nebo jiného. Historie pokusů o vytvoření spolehlivé a esteticky co nejdokonalejší zubní protézy je velmi dlouhá a sahá až do starověku. Dosažení zmíněných parametrů však nebylo snadné a po dlouhou dobu byly zubní náhrady – především ty snímatelné – spíše symbolem neestetického řešení, které bylo jen těžko srovnatelné s originálním chrupem. Vývoj však v posledních letech postoupil o notný kus vpřed, a i snímatelné náhrady jsou dnes řešením, jež dokonale rekonstruuje estetický vzhled i funkčnost originálního chrupu.

Typy snímatelných náhrad a jejich vlastnosti

Snímatelné zubní náhrady lze využít jako částečné, pro náhradu několika zubů, i jako úplné, využívané v případech úplné absence vlastních zubů. Snímatelnou náhradu je samozřejmě možné použít i jako přechodné řešení před zhotovením náhrady pevné. Podle toho, o který z typů snímatelných náhrad se jedná, je protéza uchycena buď na okolních zubech, anebo na měkkých tkáních. V každém případě je ale fixace pevná a spolehlivá (na horní i dolní čelisti) a nositele nikterak neruší ani při jídle, ani při mluvení.

Materiály, ze kterých jsou v dnešní době částečné snímatelné náhrady vyráběny, mají celou řadu vlastností, díky nimž fungují i vypadají jako skutečné zuby. Použité materiály, spolu s technologií výroby náhrad i metodami jejich aplikace, tvoří koncept označovaný jako BPS, díky němuž lze dosáhnou na krásný filmový velmi rychle a za nízkou cenu. Volit lze dokonce i přesný odstín odpovídající barvě dásní a původních, vlastních zubů.

Kromě uvedených estetických parametrů jsou tyto náhrady také velmi odolné a mají dlouhou životnost. Jak již bylo uvedeno, nositel se nemusí bát jídla, smíchu, ani mluvení a všechny tyto činnosti může vykonávat stejně tak, jako s vlastními zuby. Vliv takto kvalitních protéz na osobní i pracovní život tak může být skutečně obrovský.

Výroba a aplikace částečných snímatelných náhrad

Prvním krokem v procesu zhotovení částečných snímatelných náhrad je samozřejmě diagnostika. Ta zahrnuje zhotovení otisku a určení tvaru, velikosti i barvy budoucích zubů. Poté následuje výroba modelu protézy a jeho zkouška z hlediska skusu a polohy. Dalším krokem je vlastní výroba náhrady, její jemné dobroušení a leštění. Posledním krokem je finální zkouška a fixace.

Používání částečných snímatelných náhrad je velmi snadné, péče o ně zahrnuje de-facto pouze čištění protézy kartáčkem – stejně jako v případě skutečných zubů – případně čištění s pomocí běžně dostupných rozpustných tablet. S dostatečnou péčí, která jim bude věnována budou snímatelné náhrady svým majitelům dlouho a dobře sloužit.

 

Share: