V podobě onemocnění a problémů dutiny ústní si na nás evoluce přichystala bič, kterým často trestá, byť i malé, zaváhání v péči o ni. Zubní kaz či parodontóza jsou pojmy dobře známé prakticky každému člověku. Zubní gingivitida je sice název, nad kterým si naopak bude mnoho lidí lámat hlavu, nejedná se však o onemocnění, které by snad bylo v porovnání s těmi výše uvedenými méně časté, ba právě naopak. Tímto onemocněním trpí více než 80 % lidí (u středoevropanů je to až plných 90 %). Nepodléhejme však pocitu, že takto významná rozšířenost značí malou závažnost. Zubní gingivitida může totiž za určitých podmínek přerůst až v parodontitidu. Před tímto onemocněním je tak rozhodně třeba mít se na pozoru.
Příčiny a příznaky
Primární příčinou vzniku zubní gingivitidy je zubní plak hromadící se v důsledku nedostatečné ústní hygieny. Kromě něj může onemocnění způsobovat i řada dalších faktorů jako jsou alergie, virové i bakteriální infekce apod. Vzácně se může vyskytnou i tzv. hormonální gingivitida nebo vzácné formy nemoci. První příčina je ale nepoměrně častější. Riziko gingivitidy tkví v již zmíněné možnosti proměny v parodontitidu, která může člověka o zuby dokonce připravit.
Prvotními příznaky gingivitidy jsou krvácející dásně. Pokud tak při čištění zubů občas pliveme trochu krve, je čas navštívit zubního lékaře (to bychom koneckonců měli dělat pravidelně každý půlrok i bez ohledu na krev při čištění zubů…). Současně se objevuje zarudlost dásní a jejich zduřelost v oblasti zubních krčků. Typickou vlastností mnoha zákeřných onemocnění je jejich nebolestivost. To je i případ zubní gingivitidy. Lehce zvýšené citlivosti dásní si při ní sice můžeme všimnout, není to však podmínka a většinou se k naší škodě nejedná o natolik intenzivní pocity, aby nás donutily navštívit ordinaci dentisty.
Léčba a prevence
Léčba zánětu dásní závisí na závažnosti onemocnění. U běžných případů je léčba identická prevenci – dokonalé odstraňování zubního plaku, čištění zubů správnou technikou i čištění mezizubních prostorů za pomoci zubních nití či mezizubních kartáčků. V závažnějších a akutních případech se jako podpůrný prostředek přidávají i výplachy speciálními roztoky, mechanické odstranění zubního plaku je však za všech okolností nejdůležitějším prvkem léčby.
Z výše uvedeného je patrné, že zubní gingivitida může způsobit člověku velké problémy a vyvinout se v poměrně hodně závažné onemocnění. Každý, komu záleží na vlastním zdraví by tak měl věnovat dostatečnou pozornost pečlivé a pravidelné ústní hygieně. Její zanedbání by nás mohlo vyjít velmi draho!