Zubní kámen velmi snadno vzniká, hůře se odstraňuje a ještě horší jsou potom problémy, které může našim zubům a vůbec celé ústní dutině způsobit. Mnoho problémů se zuby má společného jmenovatele – naši vlastní laxnost a nedostatečnou pozornost, kterou jim věnujeme. Zubní kámen není výjimkou, prevence jeho vzniku není složitá. Protože ale zubní kámen nebolí a nepůsobí v začátku žádné problémy, v mnoha případech dostane dostatečně volné pole působnosti na to, aby – obrazně řečeno – zapustil dostatečně pevné kořeny a mohl nám začít škodit doopravdy. Jak tedy zubní kámen vzniká? V čem spočívá prevence a jak se ho lze zbavit?

 

Co je zubní kámen?

Zubní kámen začne vznikat ve chvíli, kdy dostatečně neodstraníme zubní plak a mohou se tak na něm ukládat minerální látky ze slin nebo zbytků jídla. Pokud je tomuto procesu dopřána dostatečně dlouhé doba, dojde ke ztvrdnutí původně měkkého a snadno odstranitelného plaku za vzniku tvrdého kamene. Nejen, že ten je velmi nevzhledný, ale může být také zdrojem nebo podporovatelem mnoha poměrně závažných problémů. Mezi ty patří paradentózazubní kazy nebo nepříjemný zápach z úst. Zvláště pokud kámen proroste pod dásní nebo je jeho rozsah opravdu velký, odstranění zubního kamene již není problémem, který by bylo možné snadno vyřešit doma v koupelně. Potřeba je pomoc odborníka.

Rizikové faktory a prevence

Jak již bylo uvedeno, předpokladem vzniku zubního kamene je přítomnost zubního plaku. Právě ten tedy představuje rizikový faktor, ale lze skrze lze velmi jednoduše naplnit i prevenci. Tou je za všech okolností důkladná hygiena ústní dutiny. Pravidelné čištění zubů je nezbytnou činností, kterou zkrátka nelze ničím nahradit. Zvláštní pozornost je třeba věnovat zadní straně zubů a dalším špatně dostupných místům, kde má plak tendenci usazovat se nejčastěji. V některých případech je nutné použít kromě klasického zubního kartáčku i jemnější nástroje na dočištění mezizubních prostorů. Používat lze i zubní pastu na zubní kámen, která prevenci napomáhá stabilizací prostředí v ústní dutině.

Jak odstranit zubní kámen

Odstranění zubního kamene doma je sice teoreticky možné, mnohem rozumnější je ale svěřit se do péče zubního lékaře či dentálního hygienisty. Ten zvolí tu nejlepší metodu. Klasicky se zubní kámen odstraňuje mechanicky, pomocí speciální škrabky s háčkem. Je třeba počítat s tím, že i když je zubní lékař nebo dentální hygienista zkušený, opravdu dokonalé odstranění zubního kamenemůže trvat poměrně dlouho a pro někoho může být proces poměrně nepříjemný. Další možností je použití ultrazvuku. Tato metoda je poměrně rychlá, přesto by i po ní mělo následovat ruční dočištění. Moderní a šetrný způsob ale představuje odstranění zubního kamene laserem a existují pak i některé další metody založené na použití rozpouštěcích roztoků vhodné však spíše pro dočištění špatně přístupných prostor.

Chcete-li se pustit do domácího odstranění zubního kamene, měli byste se smířit s tím, že nikdy nedosáhnete stejných výsledků jako profesionálové. Kromě toho byste si měli být vědomi také rizik, které jsou s tímto procesem spojeny. K dostání jsou např. krémy obsahující hydrogenuhličitan draselný či vinan draselný, které nabízejí možnost, jak rozpustit zubní kámen. Především prvně uvedená látka má však výrazné bělící účinky, což současně znamená, že při nadměrném používání může poškozovat zubní sklovinu. Zubní pasty na odstranění zubního kamene inzerující vysokou účinnost pak mají v boji s již existujícím zubním kamenem účinek spíše omezený a jejich význam spočívá více v preventivním působení. Ve většině případů je třeba sáhnout po jiné metodě čištění zubního kamene.

 

Share: