Zubní plak je bílo-žlutá měkká hmota, která se neustále vytváří na zubech a podél Vašich dásní. Plak obsahuje bakterie, které způsobují problémy v dutině ústní.

Škodí nám ve dvou ohledech.

Bakterie, které zubní plak obsahuje, produkují kyseliny, které pomaličku rozleptávají zubní sklovinu a při jejich delším působením vznikají zubní kazy.

 

V druhém ohledu plak poškozuje upevnění zubu v kosti- napadají parodont. Parodont jsou vazivová vlákna, která spojují kořen zubu s kostním lůžkem a dále spojují krček zubu s dásní. Kvůli bakteriím nejdříve vznikne chronický zánět dásní, který obvykle ani nebolí, ale poznáme ho tak, že nám při čištění zubů krvácí dásně. Parodontální problémy vznikají pomalu, ale při delším působením plaku dojde k vývoji parodontózy a ta poškodí již zmíněný parodont. Toto onemocnění je bohužel nevyléčitelné, a pokud hygiena nebude perfektní, dojde k uvolnění či nenávratnému vypadnutí zubů.

Mimo tyto problémy způsobuje zubní plak i nepříjemný zápach z úst. Děsivé je to, že již hodinu po vyčištění zubů se na jednom milimetru čtverečním v ústech objeví až milion bakterií.

Tyto bakterie k tomu, aby nás mohly potrápit, ale potřebují čas, který my mu pravidelným čištěním zubů nedáme!

Čistý povrch zubů můžeme vnímat i jazykem, při přejetí přes plochy zubů nám to může připomínat sklo. Zub, který má na sobě nalepený plak, nepůsobí tak hladce.

Abychom to shrnuli. V prvním případě to může, dopadnou takto:

Plak způsobí demineralizaci skloviny a začne se tvořit povrchní kaz, který zpočátku nebolí, ale může být citlivý například na sladké. Později se povrchní kaz změní v kaz hluboký, který už může být citlivý na studené. Pokud zubní kaz v dentinu rozšíří až na hranici zubní dřeně, způsobí zánět zubní dřeně, který je velice bolestivý, nezabírají na něj léky a v noci Vám nedá spát. Nejčastěji to končí akutním ošetřením na zubní pohotovosti. Takovýto zub končí endodontickým ošetřením a stává se z něj mrtvý zub.  Může se stát, že je zub i po takovém ošetření bolestivý na skus, poklep či pacient cítí v zubu tlak anebo spontánní bolest, která může být doprovázena i otokem a to poukazuje na zánět ozubnice. Při neúspěšném reendodontickém ošetření dochází k extrakci zubu či k destrukci zubu a následné jeho ztrátě.

Ve druhém případě to dopadá takto:

Plak způsobí zánět dásní, který způsobuje počínající paradontitidu – Není to bolestivé, dásně mírně krvácí a na RTG snímku se objeví mírný úbytek kosti. Počínající paradontitda se při špatné hygieně lehce stane pokročilou parodontidou, která způsobuje viklavost zubů a jejich následné vypadnutí.

Samozřejmě se tyto dvě fáze můžou stát najednou a dojde k celkové ztrátě všech zubů.

Jak se zbavit zubního plaku?

Ptáte se jak se zbavit zubního plaku? Plaku se zbavíme jednoduše. Pravidelnou a důkladnou hygienou, která má probíhat ráno i večer. Nesmíme zapomenout na různé pomůcky, které jsou ke správnému čištění nezbytné, tím jsou například solo kartáčky, mezizubní kartáčky, dentální nitě, zubní sprchy apod.

Pokud si nejsme jisti tím, jestli si zuby čistíme správně a jestli nám plak na zubech nezůstává, můžeme si pomoci speciální pomůckou, kterou můžou používat i děti.

Jedná se o indikátor plaku, který ukazuje na místa, které máme nedobře vyčištěné a musíme se na jejich čištění lépe zaměřit. Kouzlo je v tom, že se zbývající plak obarví a podle barvy můžeme zjistit i stáří plaku. Většinou to bývá tak, že novější plak se zbarví červeně a starší plak má barvu do modra, ale záleží na výrobci.

Indikátor plaku může být v podobě vodičky nebo tabletek a jejich cena není závratná. Většinou se balení po 10 kusech pochybuje okolo 100 Kč a tablety na zubní plak seženete v každé lékárně.

Od nánosu zubního plaku nám může pomoci i lékař, a to speciálním přístrojem, kterému se říká Air -flow. Ten má trysku, která plošky zubů opískuje. Použití přístroje se doporučuje 1-2x ročně. Nejvíce tedy záleží na Vaší denní hygieně.

Proto čistit, čistit, čistit.

 

 

Share: