Zubní kaz postihuje lidstvo už od počátku věku. Jedná se o nejčastější onemocnění, které zastihlo minimálně 90% populace a téměř 100% populace Evropy .

Je to lokalizované infekční onemocnění, které narušuje a ničí tvrdé tkáně zubu.

 

 

Ke vzniku kazu je mnoho teorií. Nejpravděpodobnější je Millerova chemoparazitální teorie z roku 1898 , která má dvě odvětí. Jako první teorie příčiny zubního kazu je chemická teorie, která tvrdí, že je způsoben kyselinami vznikající kvašením jídla v blízkosti zubu. Druhá teorie je parazitální, která tvrdí, že kaz začíná jako chemický proces. Mikroorganismy (tedy bakterie) dále pokračují v rozkladu skloviny a dentinu.

K zubnímu kazu je spousta pověr. Například, že zubní kaz je dědičný. Není to pravda. Ke vzniku zubního kazu je zapotřebí spousta bakterií, které nám naši rodiče či prarodiče předat nemohou.

Také jsme se už doslechli, že při každém dítěti přijde žena alespoň o jeden zub. Není to tak. Pravdou je, že žena předává dítěti potřebné látky, které se odebírají i ze zubů. Z toho vyplývá, že během těhotenství jemně oslabená sklovina potřebuje více péče než kdy jindy, ale pokud budete dbát na hygienu, o zuby určitě nepřijdete.

Také Vám může někdo říci, že dočasné zuby se nemusí spravovat. Opak je pravdou. Zkažený dočasný zub může velmi ohrozit zub stálý.

Jak zubní kaz léčit?

Kaz má více fází.

První fází je demineralizace skloviny. Odvápnění skloviny je vidět pouhým okem. Jedná se o křídové skvrny. V takto časném zachycení a nasazením správné léčby, se může zub uzdravit sám. Potřebuje k tomu získat větší obsah fluoru. Na rentgenu můžeme vidět, zda je kaz pouze ve sklovině, nebo jestli už narušil dentin.

Pokud už narušil dentin, začíná druhá fáze.

S tím už si sami neporadíte a musí zakročit lékař. Ten za pomocí rotačních nástrojů ubere zkažené tkáně zubu a za pomocí fotokompozitní výplně a nebo fazety či korunky domodeluje zub do správného tvaru.

Pokud se kaz dostane až na hranici či do dřeňové dutiny nastává fáze třetí.

Zub je velice bolestivý, reaguje na vnější faktory jako například teplé a studené a musí se endodonticky ošetřit. Vše o ošetření kořenových kanálků se dočtete zde : https://www.dsmile.cz/service/osetreni-korenovych-kanalku/

 

Co se stane, když se rozhodnu zubní kaz neléčit?

Neléčený zubní kaz vede v konečném důsledku ke ztrátě zubu. Je doprovázen silnou bolestí a záněty, které sami o sobě pro tělo nejsou dobré. Zánět se může rozšířit i do okolí zasaženého zubu.

Právě pro to, jsou doporučené preventivní prohlídky u vašeho stomatologa. Ten se těmto komplikacím a špatným scénářům bude snažit co nejvíce zabránit.

Jak si od bolesti zubu pomoci doma?

Pokud Vás začne bolest zub, je to velmi nepříjemná situace.
Na zmírnění bolesti je dobré vzít si léky proti bolesti, jako například aulin, ibalgin, valetol apod, které bolest alespoň trochu zmírní.

Pokud v blízkosti zubu vidíte zarudlou dáseň, je možné, že vám třeba v mezizubních prostorech uvízly zbytky jídla. Mohli byste si pomoct tak, že si zuby řádně vyčistíte. Nesmíte ale zapomenout použít další pomůcky, které jsou ke správnému čištění chrupu nezbytné. Jedná se například o zubní nit, která se narozdíl od kartáčků dostane  i do mezizubních prostorů. Určitě se ale objednejte ke svému lékaři, který by Vám měl ústní dutinu zkontrolovat a tím můžete předejít následným vážnějším problémům.
Nesmíte mít ale pocit, že Vašeho zubaře obtěžujete, protože jde přeci jen o vaše zdraví!

Pokud Vám bolest nedá spát, může se jednat například o infekci, od které Vám pomůže jedině lékař, protože léky proti bolesti problémy neřeší.
Proto neváhejte a ihned se k vašemu lékaři objednejte. Určitě Vám od bolesti uleví.

Share: