Bolest zubů je něco, bez čeho bychom se velice rádi obešli. Platí přitom, že každá bolest by nás měla automaticky a bez prodlení odeslat do ordinace zubního lékaře. Tím spíše, že její ignorování by mohlo v konečném důsledku vést ke skutečně vážným následkům. Bolest zubu také není vždy spojena pouze s „běžným“ zubním kazem, příkladem může být velmi bolestivý zánět zubního nervu. Jak takový zánět vzniká? Jak se projevuje a jak se léčí?

Jak vzniká zánět nervu v zubu?

Pulpitida – jak se zánět zubní nervu odborně nazývá – je většinou způsoben zanedbáním zubního kazu, který dostane příležitost „prokousat“ se skrze tvrdou sklovinu a zubovinu až k měkké zubní dřeni, kam následně dříve či později zanese bakteriální infekci.

Popsány jsou samozřejmě i další příčiny vzniku zánětu zubního nervu, např. nevhodně zvolená a nainstalovaná protéza či špatně ošetřený hluboký zubní kaz. Ignorovaný zubní kaz je ale jednoznačně nejčastější příčinou vzniku zánětu nervu v zubu.

Jak se zánět projevuje?

V první fázi se zánět projeví zvýšenou citlivostí na některé podněty, typicky při konzumaci studených či naopak horkých nápojů, v důsledku překrvení dřeně, tzv. pulpy. V tuto chvíli je ale obtížné lokalizovat konkrétní zub coby zdroj problému. V druhé fázi pak naplno propukne intenzivní bolest, která většinou k návštěvě lékaře donutí i ty nejzapřísáhlejší odpůrce stomatologického řemesla.

Jak lze zánět nervu v zubu léčit?

V případě, že je zánět odhalen ve své první fázi, lze jej léčit klasickým odstraněním napadené části zubu a výplní. V případě, že pacient dorazí k lékaři až ve chvíli, kdy již zánět naplno propukl, znamená to, že dřeň již nepůjde zachránit a je nutno jí odstranit a provést tzv. endodontické ošetření, lidově též ošetření zubních kanálků.

Při tomto zákroku je odstraněna zubní dřeň (tzv. exstirpace) a kořenový kanálek je důkladně vyčištěn, opracován, zaplněn výplní a následně uzavřen plombou. Nutno podotknout, že neléčený zánět by se mohl rozšířit do kosti a způsobit ještě významnější obtíže, leckdy i trvalého charakteru.

Jak se proti zánětu v zubu chránit?

Prevence je i v tomto případě velmi důležitá. Z výše popsané podstaty procesu vzniku zánětu zubního nervu je patrné, že nejspolehlivější ochranou je důsledná hygiena ústní dutiny, která by měla spočívat v pravidelném čištění zubů i mezizubních prostor správnou technikou, vyplachování úst po každém jídle apod.

Jen tak je možno zabránit hromadění zubního plaku, který je ideálním prostředím pro množení bakterií, jejich kyselé metabolické produkty narušují zubní sklovinu a jsou příčinou zubního kazu, který – pokud jej dostatečně dlouho ignorujeme – může způsobit až zánět zubního nervu se všemi nepříjemnými a také opravdu vážnými důsledky.    

 

Share: