Praskání zubů máme nejčastěji spojené s mechanickým odlomením jejich kousků po kousnutí do něčeho tvrdého, typicky kamínek v čočce nebo rýži. Zdaleka se však nejedná o jediný ani nejvýznamnější důvod praskání zubů. Zuby jsou obecně velmi tvrdé, k nezničitelnosti mají ale zkrátka daleko. Co dalšího tedy může způsobit jejich praskání? A lze se proti němu účinně bránit?
OPATRNOSTI NENÍ NIKDY NAZBYT
Kromě již zmíněného odlomení zubu po kousnutí do tvrdého materiálu může mít jeho mechanické poškození na svědomí samozřejmě i tvrdý náraz. Tomu bývají často vystaveni sportovci. Ochrana proti těmto nebezpečím, které na náš chrup číhají, je nasnadě. V prvním případě je to čistě opatrnost při konzumaci potravin, v případě druhém je to potom poctivé nošení kvalitního, na míru vyrobeného, chrániče zubů při každé takové aktivitě, která by mohla vést k významnému poškození chrupu.
SKRYTÉ NEBEZPEČÍ
Tím hlavním nebezpečím pro naše zuby je však není tvrdý náraz ale jejich oslabení či přetížení. Zuby zaplombované, s kazy, vyplňované či ty s odstraněnými kořenovými kanálky a nervy, jsou obecně slabší a tím pádem i náchylnější k jakémukoliv poškození. Velmi často praskají zuby zcela mrtvé. Ty je v případech, kdy je prasklina příliš velká, dokonce často nutné extrahovat. Prevencí těchto nepříjemných situací je pečlivá a pravidelná péče u chrup, časté kontroly u zubního lékaře a také záměna amalgámové plomby za bílou fotokompozitní, která je k zubu mnohem šetrnější.
Speciální rizikovou skupinou jsou potom lidé trpící tzv. bruxismu. Při něm má dotyčný tendenci silně zatínat zuby, které jsou tak silně a často namáhány. V konečném důsledku potom opět, stejně jako v předchozích případech, praskají. V tomto případě je řešením opět chránič zubů, tentokrát ve speciální noční úpravě.