žlutý zuby

Vlastnictví zářivě bílého úsměvu hollywoodských hvězd je touhou mnoha z nás. Až příliš často je však náš pohled do zrcadla spojený se zklamáním v podobě zažloutnutí zubů. Jeho příčiny mohou být různé, některé jsou zcela přirozené, jiné jsou spojené spíše s naší vlastní nedbalostí a nedůsledností při provádění ústní hygieny. Co vše lze tedy udělat proto, aby se nás zažloutlé zuby netýkaly?

Proč zažloutnutí vzniká?

Jak již bylo uvedeno, důvodů žloutnutí zubů je několik. Žlutá barva může vznikat v hluboké vrstvě skloviny díky přirozeným procesům stárnutí, jako důsledek poškození zubů, v důsledku nadměrného příjmu některých léků apod. Zažloutnutí tohoto typu lze řešit pouze prostřednictvím profesionálního bělení zubů nebo dokonce fyzickými korekcemi v podobě korunek, fazet či výplní.

žloutnutí zubu

Z našeho pohledu je důležitější žloutnutí zubů v povrchové vrstvě skloviny, tu mohou barvit pigmenty nejrůznějších potravin a nápojů. Mezi ty, které jsou z tohoto pohledu nejagresivnější, patří káva, červené víno, čaj a některé výrazně kořeněné či dobarvované potraviny. Usazování pigmentů na povrchu zubů potom výrazně usnadňuje přítomnost plaku.

Jaká je prevence žloutnutí zubů?

prevence zub

Není těžké odhadnout, co dělat, abychom v zrcadle vídali místo zubů žlutých, zuby bílé. Základem je poctivá ústní hygiena bez kompromisů. Čištění zubů odstraňuje zubní plak i zbytky jídla, čímž udržuje zuby čisté a hladké, tj. méně náchylné k usazování pigmentů.

Stejně tak je dobré vyhýbat se těm potravinám a nápojům, které žloutnutí podporují. Ty nejvýznamnější z nich již byly uvedeny výše, přidat k tomuto seznamu můžeme např. colové nápoje čokoládu apod. Velmi významným faktorem je také kouření. Pokud kouříte, zažloutlé zuby jsou dalším důvodem, proč s tímto zlozvykem přestat.

Prevence není složitá, vyžaduje ale důslednost. Výsledek ale jistě stojí za to!

Share: