špatný dech

Tzv. halitóza – zápach z úst – je nepříjemná á záležitost, která často znesnadňuje společenský kontakt při pracovních i osobních aktivitách. Příčin vzniku špatného dechu je celá řada. Jsou mezi nimi faktory, které není snadné ovlivnit a pojí se s jinými zdravotními potížemi, stejně jako mezi ně patří nedůsledná ústní hygiena a špatná životospráva. Jaké jsou tedy nejběžnější příčiny špatného dechu a jak se ho zbavit?

Příčiny vzniku špatného dechu

zubař

Pomineme-li vliv některých léků či specifických chorob, důvody vzniku zápachu z úst se většinou pojí s našimi vlastními chybami v dietě, životosprávě nebo péči u hygienu ústní dutiny. Jako významné faktory podporující vznik halitózy lze samozřejmě označit kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. I potraviny jako např. zelí nebo česnek se na kvalitě dechu projeví negativně, zápach přímo zapříčiněný konzumovanými potravinami nicméně často vychází z trávícího traktu, nikoliv přímo z ústní dutiny. Tam vzniká zápach sekundárně, jako důsledek působení bakterií.

Zápach z úst a špatná ústní hygiena

ústní hygiena

Po každé konzumaci potravin nebo nápojů zůstávají na zubech, dásních, v mezizubních prostorách i na jazyku zbytky, které slouží jako potrava pro mnohé bakterie. Při zpracovávání těchto zbytků bakteriemi (velmi aktivní jsou především ve spánku) vznikají rozkladné produkty, které jsou přímou příčinou špatného dechu.

Řešení problému se v tomto případě nabízí zcela přirozeně – co nejlepší odstraňování zbytků potravy a zubního plaku, pečlivé čištění zubů a mezizubních prostor, výplachy ústní vodou nebo alespoň čistou vodou po každém jídle. Dokonalá hygiena ústní dutiny je v boji se špatným dechem alfou a omegou.

Poraďte se svým zubařem o tom, jaké jsou při čištění zubů ty správné návyky a řiďte se podle toho. Výsledek jist pocítíte velmi brzy!

Share: