Zub je nejtvrdší a nejodolnější částí lidského těla a namáhání, které je schopen přestát, vzbuzuje úžas. Brnění, které zub chrání a umožňuje mu čelit nejrůznějším nebezpečím, představuje zubní sklovina. Právě její stoprocentní stav představuje klíč ke zdravému chrupu. I přes svoji odolnost ale není zubní sklovina nepřekonatelnou bariérou a opravdu silné mechanické namáhání nebo dlouhodobé působení agresivních kyselin ji může významně poškodit se všemi negativními důsledky (typicky vznik kazů). Jak se o zubní sklovinu starat a jak jí průběžně posilovat tak, abychom riziko něčeho takového minimalizovali?
Co je zubní sklovina?
Jako zubní sklovinu označujeme vrstvu chránící korunku zubu. Její tloušťka se pohybuje od 1 mm do 3 mm, kterých dosahuje na nejvíce namáhaných místech. Strukturu zubní skloviny tvoří především anorganické minerální látky obsahující hlavně fosfor a vápník – konkrétně fosforečnan vápenatý a hydroxyapatit. V zubní sklovině se spolu s nimi vyskytují i sloučeniny fluoru, které pomáhají celou strukturu ještě více zpevnit. Právě dostatečný přísun fluoru je proto nezbytnou podmínkou pro posilování skloviny.
Silná sklovina – nejlepší obrana proti poškození
V souladu s výše uvedeným je třeba zajistit si dostatečný přísun fluoridů, které se integrují do materiálu skloviny a posilují ji. Nejdůležitějším způsobem doplňování fluoridů je způsob lokální, prostřednictvím zubní pasty, ústních vod nebo tzv. fluoridových gelů. Druhou, doplňkovou, možností je systémové doplňování fluoridů skrze konzumaci soli s vysokým obsahem fluoridů, fluoridových tablet apod.
Bez prevence není úspěchu
Nedílnou součástí jakékoliv snahy o posílení zubní skloviny je důsledná hygiena ústní dutiny spočívající v pečlivém čištění zubů i mezizubních prostor, které lze doplnit o vyplachování úst ústní vodou (případně zajít ještě dál a navštívit zubaře, který nabízí hygienické čištění zubů). Je také na místě vyhnout se konzumaci kyselých slazených nápojů jako jsou džusy, colové nápoje apod., případně si po jejich konzumaci vypláchnout ústa vodou.
Zubní sklovina představuje spolehlivé a pevné brnění. Pokud ale svému brnění nevěnuje rytíř dostatečnou péči a nechá jej zrezivět, uškodí především sám sobě.