Nevzhledné žluté zabarvení zubů může být nepříjemnou skvrnou i na jinak bezchybném vzhledu daného člověka a hollywoodského úsměvu s ním zkrátka nevykouzlíte. Současně platí, že na barvu zubů má vliv celá řada faktorů a jejich zažloutnutí není nikterak neobvyklé. Je proto zřejmé, že rady, jak se žlutých zbavit, mohou být opravdu užitečné. Co tedy dělat, pokud nejste s barvou svých zubů spokojeni a rádi byste jim navrátili bílý lesk?

Proč nám žloutnou zuby?

Zabarvení zubů může vzniknout v hluboké vrstvě skloviny při jejich vývoji (za tento typ zabarvení jsou zodpovědně např. některá antibiotika) a v takovém případě jej lze řešit pouze prostřednictvím bělení zubů v ordinaci stomatologa, nebo skrze fazety, korunky apod. Častější je nicméně zabarvení povrchové vrstvy. V tomto případě získají zuby žlutou barvu díky nedostatečně důsledné hygieně ústní dutiny a také díky kouření, nadměrné konzumaci kávy, vína apod. Právě tento typ zažloutnutí trápí nejvíce lidí.

Řešení zažloutnutí

Při povrchovém zažloutnutí zubů závisí řešení na jeho míře. V méně závažných případech postačí čištění zubů abrazivní pastou, v případě výraznějšího zažloutnutí je na místě spíše metoda pískování (air-flow).

Ať už jsou vaše zuby bílé pořád, nebo jste se zažloutnutí právě zbavili, je třeba zajistit, aby k dalšímu zažloutnutí již vůbec nedošlo. Z toho důvodu je nutné důsledně dodržovat hygienu ústní dutiny a v maximální míře se zbavovat zubního plaku. Právě zubní plak totiž zuby zdrsňuje, díky čemuž se na nich lépe usazují pigmenty.

Je zřejmé, že prevence v podobě důsledné hygieny je nejlepší cestou k udržení zářivě bílého úsměvu. Pokud s barvou svých zubů spokojeni nejste, řešení existují. Vždy však řešení problému zkonzultujte s dentálním hygienikem nebo stomatologem, kteří vyberou to, které nejlépe odpovídá podstatě konkrétní situace.

Share: