Zubní kaz doprovází lidské pokolení od nepaměti a ani dnes proti němu nejsme nikterak imunní a stále se jedná o jedno z nejčastějších onemocnění vůbec. Důsledná prevence a pravidelné návštěvy stomatologické ordinace sice dokážou nebezpečí jeho vzniku minimalizovat, ze světa ale rozhodně nezmizel. Zubní kaz si přitom nevybírá a napadá zuby do té doby zcela zdravé, i ty dříve poškozené. Kaz se tak může objevit pod již aplikovanou plombou (tzv. recidivující kaz), anebo pod zubní korunkou. Co takovéto případy znamenají pro pacienta? Lze kaz pod korunkou odstranit?

Co je zubní kaz a jak vzniká?

Nevěnujeme-li dostatečnou pozornost hygieně ústní dutiny, výsledkem je hromadění zubního plaku na povrchu zubů. Plak je přitom ideálním místem prostředím pro spokojený život bakterií. Ty v rámci svých metabolických procesů produkují kyseliny, které dokáží naleptat zubní sklovinu. Ta je jinak velmi tvrdá o odolná, pokud na ně ale tyto kyseliny mohou působit dostatečně dlouho, dříve nebo později se jim podaří jí narušit.

Zubní kaz má několik fází, v té počáteční se jedná o jen těžko rozpoznatelné bílé skvrnky na povrchu zubů, postupně ale proniká stále hlouběji, přes sklovinu až do vnitřních částí zubu. Neléčený zubní kaz potom může skončit až vysoce bolestivým abscesem, či dokonce ztrátou zubu.

Zubní kaz a korunky

Zubní korunky – v dnešní době především metalokeramické – jsou používány k rekonstrukci poškozených zubů. V případě, že je korunka nasazena na živý zub, ale stále hrozí riziko vzniku zubního kazu, zvláště oblast krčku, u okraje korunky, je v tomto ohledu riziková. I v tomto případě hraje hlavní roli důsledná hygiena. Když už ale ke vzniku kazu pod korunkou dojde, je nutné vzniklou situaci řešit.

Ošetření zubního kazu pod korunkou probíhá standardním způsobem, tzn. je nutno odstranit napadenou strukturu a opravit již vzniklé škody, rozdíl je ale v tom, že zákroku musí nutně předcházet sejmutí zubní korunky. To je v současné době realizováno pomocí speciálních odstraňovačů můstků a korunek, které jsou schopny korunku šetrně sejmout bez poškození okolních zubů a tkání.

Po odstranění o finálním ošetření kazu je samozřejmě třeba zhotovit a nasadit korunku novou. Operace s korunkou k ošetření zubního kazu přidává několik kroků, v současnosti ale již mají stomatologové takové možnosti a prostředky, že ošetření kazu pod korunkou je rutinní záležitostí.

Problematické může být pouze diagnostikování kazu nacházejícího se pod zubní korunkou, neboť rentgen není schopen její kovovou částí proniknout a pod korunku tak „není vidět“. 

Zubní kaz pod korunkou má s kazy na dosud neopravovaných zubech společnou i další věc – i v tomto případě je třeba věnovat maximální péči hygieně ústní dutiny, tj. čištění zubů i mezizubních prostor. Pouze pravidelné odstraňování zubního plaku znemožní bakteriím množení a v konečném důsledku i poškozování zubů.  

 

Share: