Pojmy jako trhání „osmiček“ či „zubů moudrosti“ děsí nejednoho člověka. Chvíle, kdy zubní lékař vysloví v souvislosti s osmičkami slovo extrakce zubu, patří mezi ty nejhorší. V současné době je nicméně použití anestezie samozřejmostí a vlastní trhání bolestivé zpravidla není. Extrakcí ale celý proces nekončí. U zákroků jako je tento je velmi významné zajištění správného hojení. K tomu přitom může nejvíce přispět sám pacient. Jak se tedy po vytržení zubu moudrosti správně chovat? A jak rozpoznat možné komplikace a reagovat na ně?

Jak se chovat bezprostředně po výkonu?

Po vytržení zubu moudrosti začíná rekonvalescence prakticky okamžitě. V prvních minutách a hodinách bude pravděpodobně pořád působit anestezie, v takové situaci je důležité vyvarovat se konzumace horkých nápojů, neboť necitlivá ústa je snadné si opařit. Je třeba se také vyhnout alkoholu, kouření a jakémukoliv vyplachování úst (ani v případě běžného krvácení). V této fázi je ideální chladit si tvář, např. klasickým způsobem sáčkem s mraženou zeleninou, zůstat v klidu a mít po ruce léky na bolest pro případ, že rána začne po odeznění anestezie bolet. V prvních dvou dnech nelze doporučit ani čištění zubů, neboť hrozí riziko otevření rány a vhodná je měkčí strava.

Další rekonvalescence a možné komplikace

V dalších dnech již výraznější problémy většinou nehrozí a pacientovi se doporučuje pouze vyvarovat se zvýšené námahy, případně vynechat kouření a konzumaci alkoholu až do doby další kontroly v ordinaci lékaře, typicky jeden týden po zákroku. Běžná extrakce osmiček je víceméně rutinním zákrokem, komplikace nelze sice úplně vyloučit, nejsou však příliš časté. Přesto je na místě se s potenciálními problémy seznámit a zůstat ve střehu.

Ve dnech po zákroku může dojít k rozvinutí pooperačního zánětu doprovázeného horečkou a přetrvávající bolestí. V takovém případě nasadí lékař antibiotickou léčbu doprovázenou léky na bolest a pro snížení horečky. Kromě toho může dojít i ke krvácení z rány. Již bylo naznačeno, že v prvních hodinách po zákroku není na místě krev z úst vyplachovat. Důvodem je fakt, že krev má pro hojení rány velký význam. V ráně se totiž tvoří krevní sraženina, která umožní hojivému procesu rozběhnout se. Pokud by tato sraženina nedostala možnost se vytvořit, výsledkem bude stav nazývaný „suché lůžko“. Rána bude v takovém případě bolestivá a pacient bude cítit nepříjemnou pachuť v ústech.

Extrakce zubů moudrosti je zákrokem, který vyžaduje dodržování jistých pravidel. Pokud se k nim však pacient postaví zodpovědně, hojení a rekonvalescence budou úspěšné a poměrně rychlé. Pacient se v takovém případě bude moci brzy navrátit ke všem svým běžným činnostem a navždy bude zbaven problémů s tou či onou osmičkou. Právě pacientova důslednost je klíčem k úspěšné léčbě po extrakci zubu moudrosti.

Share: