zánět dásně

Zánět dásní neboli gingivitida je jedním z nejrozšířenějších onemocnění vůbec a v některé fázi života jím trpí více než 90% dospělé populace. V každé případě je ale na místě dozvědět se o této nemoci něco víc, neboť v případě, že jí dotyčný nikterak neřeší, může přerůst až v nebezpečnou parodontitidu hrozící v extrémním případě až ztrátou zubů. Jak tedy zánět dásní vzniká, jak se pozná, jaká je prevence a co dělat, pokud je již na prevenci pozdě?

První signál

zánět dásně

Zánět dásní je způsobován bakteriemi zubního plaku a mezi příznaky, které jej signalizují patří zčervenání, zvýšená citlivost a také krvácení. Právě krvácení dásní např. při čištění zubů je impulzem, který velmi často na problém poprvé poukáže. Stomatolog při vyšetření následně dokáže přesně stanovit stupeň onemocnění a navrhnout další postup.

Prevence a léčba

zánět dásně prevence

Prevence zánětu dásní a jeho léčba jsou de-facto totožné a vždy spočívají v pečlivé ústní hygieně. Jejím cílem je dokonalé odstranění zubního plaku, což bude mít za následek, že zánět dásní buď vůbec nepropukne, nebo odezní. Pro opravdu stoprocentní odstranění plaku nicméně nestačí pouhé standardní čištění zubů, je bezpodmínečně nutné, aby bylo prováděno správnou technikou, aby byly dobře čištěny i mezizubní prostory (např. za použití zubní nitě nebo mezizubního kartáčku) a aby na konci nechyběl ani výplach ústní vodou.

Nepodceňujte nebezpečí

zánět dásně léčba

Zánět dásní by nikdo neměl brát na lehkou váhu. Jedná se sice o onemocnění, které je víceméně nebolestivé a postihuje prakticky každého, to mu ale nikterak neubírá na závažnosti. Neléčený zánět dásní může vést až k parodontóze a ztrátě zubů. Neváhejte proto a při prvních příznacích navštivte svého zubního lékaře (to bychom koneckonců měli dělat pravidelně i v případě, že jsme žádné krvácení nepozorovali). Nepodceňujte ústní hygienu a přistupujte k čištění zubů zodpovědně. Odměnou vám budou zdravé zuby a dásně bez zánětu.

Share: