Na informaci, že gingivitida je jedním z nejrozšířenějších onemocnění, se kterým se v některé fázi života setká na 90 % lidí, by s možná řada lidí dívala podezřívavě. Je ale více než pravděpodobné, že ve chvíli, kdy by zjistili, že gingivitida je pouze odborný název pro zánět dásní, ochotně by souhlasili. Se zánětem dásní má osobní zkušenost prakticky každý. Jak ale toto onemocnění přesně vzniká? Co může způsobit a jak jej lze léčit? A v neposlední řadě – jaké jsou příznaky zánětu dásní?

Jak gingivitida vzniká?

Zánět dásní je způsobován bakteriemi, které se – v případě, že není dodržována dostatečná ústní hygiena – hromadí v ústech ve formě zubního plaku. Ten obaluje povrch zubů i dásní a následně se postupem času transformuje v tvrdý zubní kámen. Takto podrážděná dáseň přirozeně reaguje vznikem infekce. V menší míře mohou zánět dásní způsobovat i jiné bakteriální či virové infekce, alergie apod. Jednoznačně nejvýznamnější příčinou gingivitidy ale zůstává nedostatečná ústní hygiena a působení zubního plaku.

Gingivitidu dělíme na akutní a chronickou. Prvně jmenovaný typ vzniká typicky kombinací přítomnosti plaku a drobných poškození dásně (škrábance, popáleniny…), chronický zánět je důsledkem dlouhodobého působení plaku na dásně.

Jak poznat zánět dásní?

Gingivitida patří k onemocněním, které se – minimálně ve svých počátcích – neprojevují nikterak výrazně ani bolestivě a je tak snadné je přehlédnout. Prvním příznakem, kterého si člověk většinou všimne, je krvácení dásní při čištění zubů. K němu se většinou přidává i otok a zarudnutí dásní ve spojení s jejich zvýšenou citlivostí.

Postupem času se uvedené příznaky zánětu dásní stávají výraznějšími, dásně mohou navíc začít dokonce v okolí zubních krčků ustupovat. Především v případě akutního zánětu se může přidat i přímá bolest či teplota.

Příznaky zánětu dásní se nevyplatí ignorovat, i když je většinou nedoprovází bolest, která by člověka nutila okamžitě se vydat do stomatologické ordinace, rozhodně by to měl udělat. Zánět dásní je totiž předstupněm k parodontitidě, onemocnění, které může vést až ke ztrátě zubů.

Léčba a prevence zánětu dásní

Jak léčba, tak prevence zánětu dásní spočívá v důsledné a pravidelné hygieně. Do té spadá jak čištění zubů, tak čištění mezizubních prostor nití či speciálním mezizubním kartáčkem, i vyplachování prostoru ústní vodou. V případě akutních a rozsáhlých zánětů je třeba předepsat antibiotika a analgetika na zmírnění bolesti.

Nedílnou součástí prevence jsou také pravidelné návštěvy stomatologické ordinace. Zubní lékař dokáže zánět dásní včas rozpoznat a doporučit terapii, která je v počátcích nenáročná a vyžaduje od pacienta pouze trpělivost a důslednost. V opačném případě může být léčba náročná a nákladná.

Share: