Mezizubní péče

Již od útlého dětství je nám zdůrazňován význam pravidelného čištění zubů. I my sami potom svým vlastním dětem opakujeme poučku o čištění zubů dvakrát denně. To je jistě správné a na místě, až příliš často se ale při vštěpování správných zvyklostí soustředíme pouze na čištění zubů zubním kartáčkem a zapomínáme na stejně důležitou součást komplexní zubní hygieny – čištění mezizubních prostor. Proč je tak důležité? A co riskujeme, pokud jej budeme ignorovat?

Neriskujte a dbejte na péči

Mezizubní prostory jsou pro ideálním místem pro spokojený, pohodlný život a rozmnožování bakterií živících se zbytky potravy. Díky nepřístupnosti těchto prostor je klasické čištění zubů kartáčkem nedostatečné a bakterie nemůže odstranit. Pokud však bakterie dostanou čas a volný prostor, mohou způsobit vznik mezizubních kazů a také zánět dásní.

Právě zánět dásní – gingivitida – je prvním krokem v parodontitidě, která může člověka v konečném důsledku o zuby dokonce definitivně připravit. Jejím prvotním příznakem je kromě citlivějších a zarudlých dásní i krvácení. Pokud tak při čištění zubů začínáte plivat krev, je pravděpodobné, že se zánět dásní začíná týkat i vás a je na čase začít s ním bojovat.

Léčba a prevence

 

Klíčem k úspěšné léčbě zánětu dásní (stejně jako k prevenci jeho vzniku) je kvalitní ústní hygiena zahrnující poctivé čištění mezizubních prostor. K tomuto účelu slouží dobře tenká zubní nit, kterou můžete proniknout i do úzkých mezer mezi zuby a poradí si i se zuby překříženými či pokřivenými. Dalším užitečným nástrojem je mezizubní kartáček, který je při čištění špatně dostupných míst skutečně velice účinný.

Mechanické odstranění plaku tvoří základ, který však může být podpořen i používáním ústní vody či alespoň vyplachováním ústní dutiny po každém jídle, především pak takovém, které obsahuje hodně cukru.

Čištění mezizubních prostor je zkrátka velmi důležité a jeho zanedbávání pro nás může mít nepříjemné důsledky!

Share: