Krvácení z dásní si většinou všimneme při čištění zubů. Krev, kterou vyplivneme spolu se zubní pastou nás sice obvykle vyděsí, až příliš často na ni ale bohužel brzy zapomeneme, resp. zvykneme si na ni a naučíme se ji ignorovat. To je ovšem velká chyba, která může mít závažné důsledky, krvácení dásní je totiž v naprosté většině případů projevem nějakého onemocnění, typicky zánětu dásní – gingivitidy. Zánět dásní může v závažných případech vést až k rozvoji parodontózy a ztrátě zubů. Něco takového vždy znamená významné snížení kvality života a důvody, proč si krvácení z dásní všímat, jsou tedy více než zřejmé.

Proč se krvácení dásní objevuje?

Již bylo zmíněno, že krvácení z dásní je příznakem onemocnění. Ve skutečnosti se jedná o jeden z nejtypičtějších příznaků zánětu dásní. Toto onemocnění je způsobováno zmnoženými bakteriemi, které tvoří zubní plak. Pokud se dostanou dovnitř dásně (nejčastěji prostorem mezi dásní a zubem) způsobí zánět. Gingivitida, neboli zánět dásní, patří mezi nejběžnější onemocnění vůbec (během života se s ním setkají více než čtyři pětiny lidí). Kromě krvácení jej doprovází i zvýšená citlivost dásní a jejich oteklost. Právě krvácení z dásně je nejviditelnějším příznakem, který je esteticky i pocitově nepříjemný, a právě on by nás měl donutit ke kontaktování našeho zubaře.

Jak se krvácení z dásní zbavit?

Když už se krvácení dásní, resp. tedy jejich zánět, objeví, je třeba na něj reagovat. Terapie gingivitidy je stejná jako prevence a je tedy na místě řídit se jejími principy zkrátka kdykoliv. Vždy se vše točí okolo pečlivé ústní hygieny. Pravidelné čištění zubů a mezizubních prostor, vyplachování úst ústní vodou a v neposlední řadě prohlídky a konzultace se zubním lékařem. Právě stomatolog totiž umí posoudit míru závažnosti onemocnění prostřednictvím tzv. testu krvácivosti. V opravdu závažných případech potom může stomatolog nasadit i speciální antibakteriální roztoky nebo dokonce antibiotika. Podstatné je, že pouze ve chvíli, kdy je ústní dutina zbavena bakterií může začít regenerovat a v konečném důsledku se krvácení z dásní zbavit.

Krvácení dásní nepodceňujte!

Jakkoliv se může drobný pramínek krve, který občas vyplivnete, zdát nepodstatný, věnujte mu pozornost. Najděte si chvilku a svého zubaře určitě navštivte. Celá řada onemocnění a vážných problémů začíná zdánlivě bezvýznamnými maličkostmi. Ty slouží jako varování, vyslechněte je. Snažte se také dělat vše proto, aby se z malého problému nestal problém vážný. Věnujte zvýšenou pozornost hygieně ústní dutiny, buďte pečliví a důslední, nebojte se poradit se svým zubařem a pravidelně jej navštěvujte. Vždy mějte na paměti, že drobné krvácení z dásní může skončit i ztrátou zubu!

Share: