Pokud i pro vás znamená každý doušek studeného nápoje, nebo zakousnutí se do tabulky čokolády palčivou bolest, je pravděpodobné, že máte tzv. obnažené zubní krčky. Tento, zpočátku nenápadný, problém, může člověku natropit mnoho nepříjemností. Jak obnažení krčků ale vzniká a co to vlastně je? Co je jeho příčinou a co dělat, pokud se již objeví? A v neposlední řadě – co nám může způsobit? Na všechny tyto otázky se ve vlastním zájmu vyplatí znát odpověď i rady, které z nich plynou.

Jak obnažené krčky vznikají?

Příčin vzniku obnažených zubních krčků – tj. ústupu dásně v oblasti, kde sklovina přechází v zubovinu kryjící kořen zubu – může být hned několik. Je možné, že pro čištění zubů používáte příliš tvrdý zubní kartáček a navíc moc „tlačíte na pilu“. Kromě špatně zvoleného kartáčku a nesprávné techniky čištění, či některých spíše výjimečných důvodů jako jsou změny hladin hormonů v těhotenství apod., je ale také možné, že příčina vzniku obnažených krčků tkví ve špatné ústní hygieně a přítomnosti velkého množství bakterií v ústech. Ústup dásní je totiž jedním z projevů jejich zánětu, což je onemocnění, se kterým se v některé fázi života setká většina z nás.

Léčba obnažených krčků?

Nepříliš pozitivní zprávou je, že dásně, které jednou zmizí, již velmi pravděpodobně zpět nedorostou. Maximum, které můžeme v případě, že se problém objeví udělat je, pokusit se ústup dásní zastavit či výrazně zpomalit. Toho můžeme dosáhnout změnou péče o hygienu své ústní dutiny (změnou kartáčku z tvrdého na měkký, použití vhodnější zubní pasty, zlepšením techniky čištění a samozřejmě zvýšením množství času a energie, které jí věnujeme) a také masírováním dásní, díky němuž dojde k jejich zpevnění a zpomalením jejich ústupu. Správná technika masáže je přitom masírování od kořene ke krčku a lze ji snadno provádět každodenně doma.

V případě problémů je také možné používat speciální zubní pasty a laky, které pomáhají zacelovat a opravovat povrch zubů a lépe tím tak chránit citlivá nervová zakončení.

Prevence nade vše

Fakt, že v současnosti neexistuje léčba v pravém smyslu toho slova, která by dokázala dáseň znovuobnovit, jen zvýrazňuje nutnost nezanedbávat prevenci. Protože v prvních fázích se ústup dásní nikterak neprojevuje, je třeba docházet do ordinace zubního lékaře nebo na pracoviště zubního hygienisty na pravidelné prohlídky, při kterých je možné problém odhalit již v jeho počátcích.

Samozřejmostí je věnování maximální péče čištění zubů a obecně hygieně celé ústní dutiny, jen tak je možno omezit přítomnost bakterií v ústech a následným problémům. Čistit je potřeba zuby i v místech, kde jsou zuby citlivé. Pokud některé místo vynecháme, dáme bakteriím příležitost k množení a dalším útokům na naše zuby.

Share: